Ako vas čeka uređenje stana, kuće, gradnja ili jednostavno planirate preuređenje, vjerojatno ste se suočili s pitanjem “trebam li angažirati dizajnera interijera?” Lako je moguće da ćete zaključiti kako vi sami najbolje znate što želite, ionako ste pregledali sve stranice i kataloge s namještajem, a majstore izvođače morate platiti pa čemu služi dizajner. I u pravu ste, sve što smo naveli stoji, osim zadnje tvrdnje.
Ako još niste sigurni zašto angažirati dizajnera interijera, mi ćemo vam pomoći s nekoliko razloga. Zamislite situaciju u kojoj imate pločice koje ste sami izabrali, imate majstore ali oni su postavili krivim redoslijedom! Zamislite i situaciju u kojoj imate kuhinju rađenu po mjeri, ali nitko vam unaprijed nije rekao da za led svjetlo ispod gornjih ormarića, ipak negdje morate imati izvor struje koji morate osigurati prije postavljanja ormarića!
Sve ove situacije donosimo kao stvarne primjere, a to je samo dio onoga što vam se može dogoditi. Posao dizajnera interijera je da brine o svim tim sitnicama, da ih isplanira, brine o provedbi i da vam u konačnici uštedi ukupno potrošeni novac.
Donosimo 10 razloga zašto je dobra odluka angažirati stručnu pomoć:
1. Profesionalno oko vidi više
Dizajneri vide potencijal i probleme koje mi obično ne primijetimo. Znaju kako prostor “diše” i kako ga učiniti boljim.
2. Ušteda vremena i živaca
Planiranje, mjerenje, traženje komada namještaja, koordinacija majstora – to sve može biti iscrpljujuće i stresno pogotovo ako ste zaposleni i imate svakodnevne poslovne i obiteljske obaveze. Dizajner preuzima taj stres.
3. Ušteda novca
Možda vam to na prvu ne zvuči logično, ali dizajner može pomoći da izbjegnete skupe greške (npr. komadi namještaja koji vam se kasnije pokažu kao višak, podne obloge koje se teško održavaju i lako se oštete ili boja zida koja izgleda loše na dnevnom svjetlu).
4. Personalizirani prostor
Dizajner ne nameće stil, već surađuje s vama da stvori prostor koji odražava vas i vaš stil života. Njegov je posao da zna ponudu svih raspoloživih dobavljača namještaja i opreme i da izabere najbolje i najprikladnije za vaš stil kako bi vaša ideja i vizija prostora bila potpuna.
5. Bolji raspored prostora
Bez obzira na kvadrate, dizajner zna kako maksimalno iskoristiti svaki kutak. Kad su u pitanju mali prostori, ovo je posebno važno jer znaju rješenja koja će pametno iskoristiti svaki centimetar.
6. Pristup provjerenim izvođačima i trgovinama
Dizajneri imaju mrežu pouzdanih ljudi i pristup ponudama koje vi možda nećete pronaći na Google, a jako često zbog stalnih i dobrih odnosa imaju i popuste kod nekih dobavljača.
7. Estetika s funkcijom
Lijepo je važno, ali važno je i da sve ima svrhu. Dizajner zna kako kombinirati formu i funkciju.
8. Bolja kvaliteta materijala i opreme
Dizajner zna gdje se isplati uštedjeti, a gdje treba investirati u dugotrajnije i kvalitetnije rješenje. Dugoročno ćete mu biti zahvalni.
9. Sve ide po planu i u roku
Od ideje do realizacije, dizajner osigurava da sve ide po redu, u rokovima i bez većih iznenađenja. Ako nikad dosad niste imali posla s izvođačima radova, onda ne znate kako je izazovno “držati” sve po planu i zato je ovo jedna od važnijih uloga dizajnera interijera.
10. Wow efekt
Na kraju, dizajner stvara prostor u kojem ćete se vi osjećati kao kod kuće i to uz faktor iznenađenja koji će vam zasigurno isporučiti jer dizajneri ipak imaju svoje male trikove.