Uređenje doma zahtjevan je i veliki projekt. Često ne znamo otkud krenuti ali znamo kako želimo da naš dom izgleda. Kako biste izbjegli greške odmah na početku i kako biste pametno trošili pa možda i uštedjeli, pitali smo za savjet dizajnerice interijera s bogatim iskustvom.
Prostori su uvijek na fotografijama veći i više osvjetljeni, a ono što izgleda lijepo ne mora uvijek biti i praktično. Nerijetko se u to uvjerimo tek nakon što uredimo svoj dom i počnemo živjeti u njemu.
Evo što Aleksandra Bilić, voditeljica studija za dizajn interijera Hugama interijeri ističe kao big no-no u uređenju!
“Prekrasno dizajniran interijer nema punu vrijednost ako u njemu nije ugodno boraviti. Ponekad u želji za savršenim izgledom zaboravimo na ono najvažnije: tko živi u tom prostoru i koje su životne navike klijenata. Ravnoteža između forme i funkcije ključna je za stvaranje doma u kojem zaista uživamo”, kaže Aleksandra.
Drugi bitan moment o kojem ljudi često ne vode računa je sustav rasvjete. “Centralna stropna lampa u dnevnom boravku jednostavno nije dovoljna. Svaki prostor treba slojevitu rasvjetu – kombinaciju ambijentalne, radne i dekorativne rasvjete. Zamislite kuhinju bez dovoljno svjetla iznad radne plohe ili dnevni boravak bez toplog ugodnog osvjetljenja navečer. Slojevita rasvjeta ne samo da izgleda ljepše, već i poboljšava kvalitetu života” dodaje Aleksandra.
Da fokus treba biti na funkcionalnosti, slaže se i Renata Jonjić iz Metropolis Projekta.
Ako želimo biti ekonomični i uštedjeti nešto budžeta prije useljenja, važno je dobro razmisliti što i koliko ćemo koristiti od uređaja.
“Najnoviji gadgeti i smart home sustavi mogu biti korisni, ali samo ako ih zaista koristite. Nema potrebe ulagati u naprednu tehnologiju ako neće značajno poboljšati vašu svakodnevicu. Isto vrijedi i za ono što smatramo luksuzom: kamin, jacuzzi ili sauna. Ove dodatke ima smisla ugrađivati samo ako će se koristiti redovito. Kamin je koristan ako služi za dogrijavanje, a ne samo kao dekoracija. Isto vrijedi i za jacuzzi ili saunu – ako ih planirate koristiti tek povremeno, možda nisu vrijedni ulaganja”, upozorava Renata.
Najskuplje ne mora uvijek biti jedina opcija. Vrijedi istražiti alternative koje mogu biti dovoljno kvalitetne. Primjerice, keramika druge klase. Ona nije nužno lošije kvalitete – često se u tu kategoriju svrstava samo zbog razlika u tonalitetu. Može biti znatno jeftinija od I. klase, a razlika u izgledu često je minimalna.
Sve su ovo važni savjeti kako bismo već u startu pametno planirali i budžetirali. Ne treba zaboraviti, uređenje doma je proces i važno je planirati i uživati u svakom koraku.