Mirisi igraju važnu ulogu u stvaranju atmosfere u poslovnim prostorima jer je u pitanju jako osjetljivo čulo. Pravilno odabrani miris može poboljšati raspoloženje, opustiti, osvježiti ili čak potaknuti kreativnost.
Postoje kombinacije koje su dokazane i oko kojih možemo biti kreativni jer ne treba zaboraviti: isprobavanjem i testiranjem doći ćete do najboljih rezultata. Našeg stručnjaka za parfeme Hrvoja Vukova pitali smo kako uskladiti prostor i mirise. Evo što nam je otkrio!
Mirisi su iznimno važni u različitim tipovima poslovnih interijera jer mogu značajno utjecati na doživljaj prostora, raspoloženje zaposlenika i klijenata, te čak i na poslovne rezultate.
Trgovine odjećom ili kozmetikom moraju biti svjesne da ugodan miris može potaknuti kupce da se dulje zadrže u trgovini i time im povećati vjerojatnost kupnje. Isto tako mirisima se može stvoriti razlika od konkurencije i stvoriti dodatna prepoznatljivost brenda. Supermarketi bi trebali dodatno poraditi na mirisima.
Ugostiteljski objekti posebnu pažnju trebaju usmjeriti na mirise. Miris hrane je apsolutno važan, ali i ambijentalni miris može doprinijeti cjelokupnom doživljaju. Ugodan miris može potaknuti apetit i stvoriti ugodnu atmosferu. Miris kave u kafićima je neizostavan, ali i drugi mirisi poput cimeta, vanilije ili čokolade mogu doprinijeti ugođaju i privući goste.
Miris u hotelskom lobiju i sobama treba biti svjež, čist i opuštajući. Lavanda, kamilica ili sandalovina su popularni izbori ali postoji cijeli niz kombinacija za još bolje dojmove. Uslužne djelatnosti već uvelike rade na mirisnim doživljajima.
Saloni ljepote su itekako svjesni da ugodan miris može stvoriti opuštajuću atmosferu i poboljšati iskustvo klijenata. Cvjetni mirisi ili eterična ulja su često korišteni. U spa centrima mirisi su ključni za stvaranje opuštajuće i umirujuće atmosfere. Lavanda, eukaliptus ili menta su popularni izbori. Ali isto tako znam da ima još prostora za poboljšanje i layering.
U zdravstvenim ustanovama pak je važna jednostavnost. Čist i neutralan miris je važan u ovim prostorima. Mirisi poput limuna ili čajevca mogu stvoriti dojam čistoće i svježine.
Miris može utjecati na produktivnost i raspoloženje zaposlenika. Stoga u velikim uredima jesam za svježi i stimulirajući mirisi poput limuna, mente ili ružmarina jer mogu poboljšati koncentraciju i energiju, ali i orijentalnije ili senzualnije note posebno u manjim prostorijama mogu itekako biti stimulirajuće.
Općenito, pri odabiru mirisa za poslovni prostor treba uzeti u obzir tri faktora: vrstu djelatnosti jer miris treba biti usklađen s djelatnošću kojom se tvrtka bavi. Onda ciljanu publiku jer miris treba biti privlačan ciljanoj publici tvrtke i na koncu cjelokupni dizajn interijera jer miris treba biti usklađen s dizajnom interijera prostora.