Kad se bavitite uređenjem doma – bilo da tek useljavate ili želite osvježiti postojeći prostor – lako je upasti u zamku. Puno je inspiracije, trendova, pravila i još više mišljenja sa svih strana. U jednom trenutku želite minimalizam, u drugom želite boje, dan nakon toga oduševite se industrijskim stilom i tako pod utjecajem namještaja i stilova koji vam se svide, pitate se a što bi bi vaš stil koji će u potpunosti odražavati vašu osobnost.
Kako bismo vam pomogli da dođete do uređenja doma s kojim ćete biti zadovoljni i godinama nakon, pokušajte izbjeći sljedeće pogreške!
1. Ne gledajte trendove!
Scandi, boho, minimalizam, wabi-sabi, industrijski, klasični… zvuči poznato? Svi ti pojmovi mogu biti korisni kad znate što tražite, ali to je, kako samo ime kaže, prolazni trend.
Zato prvo pitajte sebe u kakvom se prostoru osjećam opušteno? Koje boje i materijali me smiruju? Volim li više jednostavnost i prazninu, ili detalje i teksture? Trebam li prostor koji me umiruje ili podiže energiju? Kao kad birate odjeću: možda vam se sviđa nečiji stil, ali to ne znači da biste ga vi nosili svaki dan. Isto vrijedi i za prostor u kojem živite.
2. Promatrajte vlastite navike i potrebe
Dobar stil nije samo estetika. To je prostor koji funkcionira u skladu s vašim životnim navikama. Volite li kuhanje, rad iz dnevnog boravka, druženja kod kuće? Imate djecu, psa, puno knjiga? Vaš stil nije samo ono što lijepo izgleda, već ono što podržava vaš način života.
3. Analizirajte što vam se sviđa – i zašto
Napravite mali istraživački zadatak: otvorite Pinterest ili Instagram, spremite 15-ak fotografija interijera koji vam se sviđaju. Zatim ih promotrite – pokušajte otkriti što im je zajedničko. Jesu li to prirodni materijali? Svijetle boje? Minimalizam s jednim upečatljivim detaljem? Retro štih?
4. Stvarajte bazu, ne kopiju
Jedna od najčešćih grešaka je kupovina svega odjednom, u istom stilu, iz istog kataloga. Takav prostor često izgleda beživotno i generički. Umjesto toga počnite s osnovnim komadima (sofa, stol, krevet). Držite se jedne neutralne baze (npr. bijela, siva, bež) i dodajte karakter kroz rasvjetu, tekstil, umjetnine, biljke i male komade koji dolaze s vremenom. Vaš stil ne nastaje u jednom danu – on se gradi i mijenja.
5. Stil ne mora biti uvijek isti – to je nešto što gradite kako se vi mijenjate
Ne morate se uklopiti u pravila i ne morate mu dati ime. Najvažnije pitanje koje si možete postaviti na kraju dana je kako se osjećate doma, ispunjava li vaš dom vaše potrebe, koliko vam je jednostavno ispunjavanje svakodnevnih zadataka, veseli li vas boravak doma i osjećate li se kao doma.