U svijetu bež tonova i minimalističkih interijera, jedna klijentica poželjela je nešto posve drugačije — stan s dušom, inspiriran starim engleskim interijerima i toplinom midcentury estetike. A upravo tu počinje priča o domu koji ne slijedi trendove, već emociju.
Sve je krenulo od fotografija. Klijentica je na prvi sastanak došla s inspiracijama koje bi svakom ljubitelju retro stila izmamile osmijeh: detalji iz londonskih stanova, vintage teksture, boje koje pričaju priču. Rezultat? Prostor koji savršeno balansira retro šarm i suvremeni duh.
Retro, ali ne staromodno
Kako se stvara vintage ugođaj, a da sve ne djeluje kao scenografija za film? Ključ je u mjeri.
“Od prvog sastanka znali smo da će ovaj projekt biti poseban. Sve je krenulo od klijentice – njenog ukusa, osjećaja za detalje i ljubavi prema starim interijerima koji imaju dušu. Donijela nam je inspiracijske slike starih engleskih stanova i midcentury interijera – prostore ispunjen karakterom, detaljima i toplinom. Željela je da njezin dom ima autentičan retro štih, ali s daškom suvremenosti. U svijetu bež minimalizma, ovakva želja bila je pravo osvježenje, a za nas izazov kojem smo se s veseljem posvetili”, objašnjava nam Aleksandra Bilić, dizajnerica Hugama studija.
Grandma chic charm, tako je dizajnerica opisala uređenje stana koji nije podlegao trendovima. Ovdje zaista osjećate da ste ušli u poseban svijet i stil vlasnice koja zna što želi unatoč ograničenoj kvadraturi.
Kako doći do te savršene vintage estetike?
Da bi se postigli vintage atmosferu, najvažnije je znati najprije što želite postići: želite li da prostor djeluje kao da je zaista “zamrznut u vremenu” ili želite samo suptilan retro šarm u suvremenom kontekstu? Naši klijenti željeli su miks stilova. Ključno je bilo biranje namještaja i detalja. Kombinacija starinskih komada, kvalitetnih materijala poput drva, mjedi, keramike ili baršuna stvorili su temelj.
Uz to, boje igraju važnu ulogu: toplije nijanse, zemljani tonovi, zelena, zagasito crvena odmah asociraju na neko prošlo vrijeme. U kuhinji, radna površina od prekrasnog zelenog Dektona daje neočekivanu teksturu prostoru, a njezina kombinacija s retro pločicama postavljenima vertikalno dodatno vizualno povisuje niski strop. Rasvjeta s retro vibrom, tekstil s uzorkom i umjetnički detalji upotpunili su ugođaj.
Najveći izazov, kako kaže dizajnerica, bio je sam tlocrt. Prostor je bio malen, ali s velikim ambicijama.
Klijentica je željela bar, biblioteku, prostor za rad, TV zid… sve to u dnevnom boravku. Zato smo krenuli s nekoliko tlocrtnih prijedloga, dok nismo došli do rješenja.
Dizajnirali smo multifunkcionalni komad namještaja po mjeri koji objedinjuje sve: mini bar, knjižnicu, radni kutak i TV jedinicu, s kliznim vratima koja po potrebi otkrivaju ili skrivaju ekran. Svaki centimetar prostora je iskorišten – pametno, diskretno i estetski u skladu s ostatkom interijera. U kuhinji smo imali moment sa “zubom” u zidu kojeg smo umjesto da ga zatvorimo, iskoristili da u njega smjestimo vitrinu. Tako je taj dio postao ne samo funkcionalan, već i stilski statement.
Nema sumnje, s dobrom vizijom, praktičnim rješenjima i sjajnom izvedbom, nema tog prostora koji ne možete transformirati i urediti u svom stilu. Najvažnije je brinuti o detaljima i prepustiti se u ruke stručnjaka koji mogu iznaći rješenja za sve prostore, izazove s tlocrtom i sve vaše želje.