Proljeće i ljeto brišu granice: Kako povezati unutarnji i vanjski prostor u domu

Piše: Romana Dugandžija

Dolaskom toplijih dana sve se više okrećemo svježem zraku, suncu i zelenilu. Prozori su širom otvoreni, terase i balkoni postaju produžetak dnevne sobe, a prirodna svjetlost preuzima glavnu ulogu u interijeru. Upravo proljeće i ljeto nude savršenu priliku da zbližimo unutarnji i vanjski prostor – i to ne samo estetski, već i funkcionalno. Evo kako to napraviti na jednostavan i efektan način.

Pleteni namještaj, košare, ukrasni stolići, stolice ili sofe podsjećaju na kuće za odmor, velike osunčane terase, ljeto i uživanje. Pa zašto ne biste otvorili ovu sezonu s namještajem i dodacima tipičnim za ljeto. Ne brinite ako stolica za terasu završi u dnevnom boravku, to je baš ono što vam treba!

1. Uskladite boje i materijale

Najlakši način za povezivanje prostora je kroz boje i materijale. Ako u interijeru dominiraju topli zemljani tonovi, bež, maslinasto zelena ili nježno plava, neka se ti isti tonovi pojave i na jastucima na terasi, vanjskim prostirkama ili u detaljima poput svijećnjaka i lampi.

Prirodni materijali kao što su drvo, ratan, šiblje, lan i pamuk stvaraju osjećaj kontinuiteta. Pleteni namještaj, drvene klupe ili tekstilne viseće fotelje mogu savršeno funkcionirati i unutra i vani – ovisno o potrebi i vremenu.

Foto: Freepik

 

2. Proširite dnevni boravak na terasu

Ako imate balkon, lođu ili vrt, razmislite o njemu kao o dodatnoj sobi. Postavite mali stolić, dvije stolice, jastučiće, par biljaka – i prostor već ima svoju funkciju. Terasa ne mora biti rezervirana samo za kavu ili večere – to može biti čitaonica, kutak za rad, pa čak i mini dnevni boravak na zraku.

Dodajte vanjski tepih, lampice ili prijenosnu svjetiljku, i prostor će se u trenu pretvoriti u pravu oazu.

Foto: Freepik

 

3. Biljke kao poveznica

Ništa ne stapa unutarnje i vanjske prostore bolje od biljaka. Velike lončanice, visilice, mirisno bilje – sve to unosi dašak prirode u stan, a istovremeno stvara vizualnu poveznicu s vanjskim prostorom. Koristite iste ili slične tegle za unutarnje i vanjske biljke. Tako će prijelaz između dnevnog boravka i balkona djelovati prirodnije.

4. Otvorite prostor – fizički i vizualno

Ako imate velike prozore, staklene stijene ili vrata koja se mogu širom otvoriti, iskoristite ih! Otvoreni prolazi brišu granice i stvaraju osjećaj jednog većeg prostora koji “diše”.

Čak i ako nemate mogućnost otvaranja cijelih stijena, prozračne zavjese, svijetli podovi i reflektivne površine pomoći će da prostor djeluje otvorenije.

Foto: Freepik

 

5. Višenamjenski namještaj koji povezuje

Komadi koji mogu lako mijenjati mjesto – poput laganih stolića, taburea ili sklopivih stolica – idealni su za prijelaz iz unutarnjeg u vanjski prostor. Tako primjerice tabure iz dnevne sobe može vikendom postati dodatno sjedeće mjesto na balkonu.

6. Stvorite atmosferu – mirisi, svjetlo i teksture

Atmosfera se ne stvara samo namještajem – već i sitnicama. Mirisne svijeće s notama citrusa, lavande ili mente, mekani tekstili, svjetlo lampica ili lanterne… Sve to stvara ugođaj koji ne pita gdje se točno nalazimo – unutra ili vani.

Foto: Freepik

 

Proljeće i ljeto zovu na povezivanje

Spajanje unutarnjeg i vanjskog prostora nije stvar kvadrature, nego pristupa. I najmanji balkon može postati prirodni nastavak dnevnog boravka, a nekoliko biljaka i prirodnih detalja može transformirati i najjednostavniji interijer. Proljeće i ljeto su idealna prilika za taj sklad – jer tada priroda dolazi najbliže kući. A dom postaje upravo ono što treba biti: mjesto u kojem se živi, diše i uživa – bez granica.

Ideja Doma

Ideja doma – najveća regionalna platforma za
ljubitelje arhitekture i dizajna interijera

Adresa
Family mall, Ulica Velimira Škorpika 11b, Zagreb, Hrvatska

Email
id@idejadoma.com

© 2025 idejadoma.com
Powered by - sors.agency