Kad ste posljednji put u nekom prostoru primijetili lijepo održavane i zdrave biljke koje daju prostoru svježinu i utječu, ne samo na izgled, nego na zdravlje zaposlenika i atmosferu u uredu? Uglavnom samo par zelenih entuzijasta vodi računa o uredskim biljkama, no, u moru obaveza i nedostatka vremena ili adekvatnih alata, i taj entuzijama često brzo splasne. Jedna biljka na stolu i to je otprilike to!
No, u modernim kompanijama i u uredima u kojima se zaista brine o ugođaju i o tome kako se zaposlenici osjećaju i kakva je njihova radna atmosfera, sve je češća pojava prepuštanje brige o biljka profesionalcima. Zašto?
Zato što to ipak zahtijeva veliko znanje, alate i redovitu njegu, baš kao i ljudi. Znanstvenici već godinama potvrđuju – prisutnost biljaka u radnim prostorima nije samo estetski dodatak. To je investicija u dobrobit zaposlenika, produktivnost i cjelokupnu atmosferu na radnom mjestu.
Brojna istraživanja pokazuju da zelenilo u uredima ima mjerljiv učinak na raspoloženje i koncentraciju. Studije sa sveučilišta u Norveškoj i Nizozemskoj otkrivaju da već i nekoliko sobnih biljaka može: smanjiti razinu stresa za čak 30%, poboljšati koncentraciju i pažnju, povećati produktivnost za 15%, smanjiti simptome umora i glavobolje i ojačati osjećaj zadovoljstva i pripadnosti na radnom mjestu.
Zelena oaza u betonskoj džungli
U doba kada sve više tvrtki razmišlja o “employee well-beingu, biljke se nameću kao jednostavno, ali moćno rješenje. U urbanim uredima, okruženima sivim tonovima, betonima i staklom, biljke unose dašak prirode i ravnoteže. Psiholozi ističu da ljudi imaju urođenu potrebu za povezanošću s prirodom – koncept poznat kao biofilija. Kada tu potrebu zadovoljimo i u poslovnom okruženju, zaposlenici su sretniji, zdraviji i motiviraniji.
Pitali smo našu stručnjakinju za biljke Anu Hrgovčić iz BILJKE.PLANTS kakva su njezina iskustva i što moramo znati. “Benefiti biljaka u uredima, sobnih biljaka i onih na terasama tema su brojnih razgovora i tekstova. Biljke su, po našem mišljenju, izuzetno važne u uređenju ureda jer daju dojam kvalitete ureda, posvećenosti i profesionalnosti. U istraživanjima je potvrđeno da je samo sat vremena boravka u prirodi, okruženi zelenilom, dovoljno da se smanji razina stresa, poveća produktivnost i potakne kreativnost. U uredima boravim skoro pa 6-8 sati dnevno. Kada bismo cijelo vrijeme bili okruženi zelenilom, neminovno je da bi se zaposlenici osjećali zadovoljnije. Osim toga, biljke proizvode kisik i čiste zrak od toksina, a imaju i sposobnost da pomažu u smanjenju buke”, kaže nam Ana.
Kako ti biraš biljke za ured i kako ih održavaš?
Biljke za ured biram na temelju mogućnosti njihovog kvalitetnog rasta u prostoru koji opremam. Biljke je važno birati na način da im se omogući slična količina svjetlosti kao i temperatura koju imaju u prirodi kako bi one mogle rasti u zadanim uredskim prostorima.
Prilikom uređenja ureda vodim se mišlju da je ljepše u office spaceu i community spaceu poslovnih prostora imati jednu do dvije velike, pompozne biljke u odgovarajućim teglama, nego pretrpati prostore s mnoštvom malih biljaka. U praksi je situacija takva da je održavanje malih biljčica izazovnije nego održavanje velikih, stasalih biljaka.
Održavanje biljaka baziram u dva paketa koja nudim klijentima u sklopu svoje tvrtke BILJKE.PLANTS. U osnovnom paketu klijentima nudim povremenu njegu, koja će nadopunjavati njihovu standardnu njegu biljaka. To znači da jednom mjesečno ili jednom u dva, tri mjeseca posjetim klijenta i odradim teren. Prilikom tog dolaska biljke se detaljno pregledavaju kako bi se ustanovilo imaju li nametnike ili ne, brišu se listovi od prašine kako bi biljke bolje odrađivale fotosintezu, sve biljke se gnoje, sve biljke se tretiraju preparatima za zaštitu od nametnika.
Također, biljke se podrezuju, stiliziraju i oblikuju kako bi nastavile rasti i popunjavati prostor. Po potrebi se neke biljke presađuju ili se nadopunjava površinski sloj supstrata. Ukoliko je potrebno biljke se mogu i zamijeniti za nove.
Premium paket održavanja biljaka sadrži sve gore navedene stavke, ali se biljke održavaju redovno, odnosno klijentima u održavanje biljaka dolazimo svaki drugi tjedan, a po potrebi češće ili rjeđe. Ovo ovisi o godišnjem dobu, kao i o tipu biljaka koje klijenti imaju u uredima. Osim poticanja rasta, naš je glavni zadatak pravilno zalijevati biljke i održavati ih bujnim i lijepim, a ako biljke uvenu pod našom skrbi, u premium paketu, nudimo i besplatnu zamjenu tzv. garanciju na biljke.
O čemu treba voditi računa?
Prilikom izbora biljaka za urede razmislite o tome tko će voditi računa o njima, hoće li to raditi djelatnici servisa za čišćenje ureda, netko od profesionalnih botaničara ili zaposlenik entuzijast. Ovisno o tome birajte zahtjevnije ili jednostavnije biljke i svakako pripremite upute osobi koja će biljke održavati.
Također razmislite koliko svjetla preko dana imate u uredima, jesu li rolete stalno spuštene, je li u uredima pretoplo, imate li dovoljno mjesta za velike biljke ili bi male bolje odgovarale. Uvijek postoji neka biljka koja može rasti na mjestu koje ste vi zamislili, samo razmislite o tome što želite postići. Također, ako imate kolektivni GO sjetite se prije godišnjeg angažirati nekoga za zalijevanje.
Kod održavanja biljaka treba voditi računa o svjetlu i vodi, sve ostalo su samo nadopune. Skoro sve biljke vole više svjetla i dobro će rasti u uvjetima gdje je puno svjetla, no samo određene mogu rasti u tamnijim uvjetima.
U uredima s puno svjetla, recimo u poslovnim zgradama koje imaju staklene stijene, uredi se dodatno zagrijavaju, a preko vikenda čestu nisu klimatizirani. Takvim će se biljkama supstrat u teglama brže sušiti te će ih biti potrebno češće zalijevati. Važno je napomenuti da će biljke biti potrebno zalijevati češće, a ne više. Ne preporučamo da se vodite logikom danas ću biljku zaliti s 2 litre vode, kako bi biljke zalijevala jednom u dva tjedna, umjesto jednom tjedno. Glavno pravilo kod količine vode prilikom zalijevanja biljaka je da je manje više i da je češće bolje.
Kako da naučimo ljude da umjetna biljka nije biljka nego dekoracija?
Uff. Meni su osobno umjetne biljke ružne jer izgledaju jeftino, to je loša kopija. Ali, moram priznati da sam vidjela fantastično umjetno cvijeće koje jako kvalitetno napravljeni i izgleda vrlo realno. Ljudima koji žele imati biljke, a da to nisu žive biljke, bih preporučila stabilizirane biljke. To su prave biljke koje su “preparirane”. Stabilizirane biljke imaju vijek trajanja do 10 godina, iako to često bude manje, ne privlače štetnike i nametnike, ne sadrže plastiku i stabilizirane su na prirodan način. To su biljke koje su i dekoracija, a i biljka. Najpoznatiji primjeri stabiliziranih biljaka su zeleni zidovi koje često možemo vidjeti u interijerima, a mi u ponudi imamo i stabilizirane terarije, a i bukete. To je dugotrajna opcija s 0 održavanja i odlična je alternativa za plastiku.
Koliko su dizajneri interijera navikli angažirati profesionalce za biljke?
Nažalost, mislim da nisu dovoljno. Surađivali smo s brojnim firmama koje su uvidjele potrebu angažirati specijalizirane profesionalce za hortikulturne poslove. Nerijetko se događa da tvrtke prilikom opremanja velikih ureda od arhitekata i dizajnera dobiju prijedloge za zelene otoke (što ja osobno obožavam) i smještaj biljaka u prostoru. Mislim da su zelene oaze itekako potrebne u poslovnim prostorima, ordinacijama i hotelima jer poboljšavaju dojam i korisničko iskustvo.
No, tada se tvrtke, njihovi klijenti, obrate nama kako bi dobili informaciju koje biljne vrste mogu smjestiti na te otoke i po uredima jer ne žele izabrati biljke koje u njihovim uredima neće uspijevati. Nas dizajneri i arhitekti nekako preskaču, a mi bismo im mogli pomoći na način da kad nude klijentima biljke da im mogu garantirati, jer surađuju s nama, da su te biljke održive u njihovim uredima. I na taj način ćemo izbjeći da se na renderu u projektu ukrasne, ponekad i u realnom svijetu nepostojeće biljke, nalaze u projektu.