Stan površine jedva 40-ak m2, vapio je za kompletnom adaptacijom. Kako se radi se o zgradi iz šezdesetih godina 20. stoljeća, gradnja je bila solidna ali je imala i neke nedostatke pa se dizajnerica interijera Bosiljka Antolković iz m2 ideja studija odlučila kompletno promijeniti vizuru stana. Bosiljka nam je otkrila kako je tekao proces adaptacije stana.
Zatečeno stanje, kao što se vidi na slikama, bilo je prilično tamno i loše osvijetljeno. To je svakako jedan od razloga zašto smo odlučili da u ovome malom stanu gotovo sav namještaj bude bijele boje, uz nekoliko neutralnih nijansi sive, bež i dekora drveta. No, to bi svakako dalo pomalo blijed i neuvjerljiv izgled stanu. Iz tog smo razloga pomalo hrabro odabrali crvenu kao „statement” boju.
U interijerima crvenu uvijek vežemo strogo za detalje, mi smo ovdje otišli korak naprijed, pa su nam malo veće crvene površine pokrenule dinamiku i interesantnost prostora. Tanka je granica između sofisticiranosti i pretjerivanja, no mislim da smo ovdje uspjeli naglasiti što treba a ostati u nekoj zoni komfora i ugodnosti za oko.
Crvena boja također je zaslužna za toplinu ugođaja u ovom prostoru, no, premisa je svakako da ste čovjek od toplih nijansi. Zid između kuhinje i dnevne sobe je uklonjen, a zid koji odjeljuje spavaći dio je također malo uvučen u odnosu na prvobitno stanje te je tu postavljen pregradni zid od knaufa s kazetnim vratima radi uštede prostora.
Što se tiče samog rasporeda, držali smo se prethodnog funkcionalnog rasporeda uz manje spomenute preinake kako bismo dobili još bolji i funkcionalniji prostor. Kuhinja je otvaranjem zida postala dio open space prostora i u boljoj je komunikaciji s ostalim dijelom stana.
Prostorijina sofa u sivoj boji nalazi se na pola puta između kuhinjskog šanka i velikog bijelog regala s TV-om koji se nalazi na novom pregradnom zidu između dnevne i spavaće sobe. Kazetna vrata su ovdje uštedjela dosta prostora, a sam regal u sebi krije zaista mnogo mjesta za stvari. Blagovaonica je malena i na neki način kompromis u prostoru, ali sjetimo se da se ovdje radi ipak o samo 40ak m2.
Uzak hodnik iskorišten je do maksimuma pa ipak ne opterećuje prostor. Ormarići za cipele i veliki prostor za kapute je iza ormara s frontama sa zrcalom. Općenito, upotrebom zrcala u hodniku smo dodatno unijeli prirodno svjetlo i dojam prostranosti.
Kupaonica je izmijenjena tlocrtno, wc se nalazio u posebnoj prostoriji u koju se ulazilo kroz kupaonicu, što je zastario i nepraktičan način, a otvaranjem te prostorije dobili smo dodatan, jedinstven i prozračniji prostor. Također upotrebom jednostavnije keramike i svijetlih boja, cijeli prostor odiše svjetlošću i čistoćom.
Spavaća soba je malena, ali dovoljna za krevet 160 x 200 cm, ormar uokviren crvenim medijapanom s ufrezanim ručkama u kojem se krije zaista dosta mjesta za spremanje odjeće, te malog dijela iznad zatvorenog radijatora koji je poslužio kao polica za knjige. Zaključno, mogla bih reći, gledajući iz vlastitog kuta, odradili smo majstorski posao. Prostor je iz tamnog i zastarjelog prerastao u zanimljiv i dinamičan, ugodan prostor za život, a 40 m2 u ovom slučaju izgleda prilično veliko.