Dva uma, jedna vizija! Tako kaže jedan njihov post na Instagramu! Oni su kreativni dvojac iz Osijeka, Vana Rakić i Dorijan Palić i vode Wizia studio za dizajn interijera. Razgovarali smo s njima o projektima, dizajnu, izazovima te o njihovom pristupu klijentima i poslu.
Prvo što primjećujemo na vašem Instagramu je da se baš dobro zabavljate. Pa recite nam prvo kako ste se odlučili za baš takav duhovit pristup predstavljanja Wizie kao studija za dizajn interijera?
U našem poslu bavimo se jednim od najosobnijih aspekata života, prostorima u kojima naši klijenti svakodnevno žive i stvaraju svoje uspomene. Dizajn interijera često se doživljava kao vrlo ozbiljan proces, što on svakako i jest, no od samog početka željeli smo pokazati kako profesionalnost može ići ruku pod ruku sa spontanošću, srdačnošću i pristupačnošću.
Wizia kao studio reflektira naše osobnosti, vjerujemo da je autentičnost ključna u kreativnom radu, pa smo zato odabrali iskren pristup koji odražava tko smo i kako radimo. Na taj način klijentima približavamo proces dizajna te na taj način stvaramo opušteniju atmosferu, u kojoj zajednički dolazimo do najboljih rezultata.
Duhovitim pristupom na društvenim mrežama željeli smo srušiti barijeru između nas kao dizajnera i naših klijenata te pokazati ljudsku stranu dizajna. Naš cilj nije bio samo pokazivati savršeno uređene prostore, nego približiti ljudima cijeli proces iza kulisa, koliko kreativnosti, igre i dobre energije zapravo stoji iza svakog projekta. Primijetili smo da upravo taj autentični pristup najviše rezonira s ljudima, jer se mogu poistovjetiti s nama. Jednostavno, željeli smo da klijenti prepoznaju kako će tijekom suradnje s nama dobiti ozbiljan i kvalitetan dizajn, ali da će u procesu uživati, osjećati se opušteno i na taj način stvoriti povjerenje.
Vi ste kako kaže jedan vaš reels, „dva uma, jedna vizija“! Kakva je vaša vizija, kako su dva uma došla do jedne vizije i što kad se razilazite u mišljenjima?
Oboje donosimo različite perspektive u proces dizajniranja, što nam pomaže da svaki projekt sagledamo iz više kutova. Vana je sklonija intuitivnom, detaljnom pristupu prostoru s naglaskom na estetiku i atmosferu, dok Dorijan često donosi racionalan pogled i organizacijska rješenja kojima se postiže ravnoteža između ljepote i praktičnosti. Kroz godine suradnje naučili smo cijeniti upravo tu različitost jer smatramo da nam ona daje dodatnu vrijednost.
Naravno, razilaženja u mišljenjima su prirodna i sastavni su dio našeg kreativnog procesa. Kada do njih dođe, otvoreno razgovaramo, argumentiramo svoje stavove i nastojimo razumjeti tuđe viđenje. Uvijek se vraćamo na to koja ideja najbolje komunicira identitet klijenta i ispunjava potrebe projekta jer klijent i njegova priča uvijek su na prvom mjestu.
Kad biste morali opisati Wizia studio kao interijer, kako biste ga opisali?
Kad bismo morali opisati Wizia studio kao interijer, on bi izgledao vrlo slično našem uredu i showroomu, mjesto gdje se kreativnost slobodno isprepliće kroz raznolike stilove, gdje klasika koegzistira s modernim, a vintage komadi susreću suvremeni dizajn. Bio bi to prostor eklektičan u svojoj suštini, pun boja, različitih materijala, pažljivo odabranih umjetničkih slika i skulptura koje jasno izražavaju našu ljubav prema umjetnosti i individualnosti.
Sam prostor imao bi čvrstu dizajnersku osnovu sastavljenu od ključnih elemenata dizajna kao što su proporcija, sklad i ravnoteža, no istovremeno bi bio hrabar u svojoj estetici, s odvažnim kontrastima koji privlače pažnju. Biljke bi dale osjećaj života i svježine, dok bi vintage namještaj unosio toplinu, karakter i dašak prošlosti, stvarajući atmosferu koja je ugodna, inspirativna i profesionalna.
Posebnu ulogu imala bi rasvjeta, jer smatramo da je upravo svjetlost ona koja stvara atmosferu, oblikuje prostor i definira emocije. Promišljeno biranom rasvjetom naglašavamo ključne detalje, stvaramo različite ugođaje i dodatno ističemo ljepotu odnosa između svih elemenata interijera.
Wizia kao interijer bio bi upravo skladan spoj klasičnog i suvremenog, preciznog i spontanog, savršenog i nesavršenog. Prostor koji poziva na istraživanje, inspiraciju i kreativnost.
Puno pažnje posvećujete detaljima u interijerima, utjecaju i spajanju različitih elemenata koji čine jednu harmoniju. Kako postići karakter i harmoniju u prostoru?
Postići karakter i harmoniju u prostoru za nas znači prije svega pažljivo razumjeti identitet i potrebe samog klijenta. Harmonija nastaje kada svaki element prostora ima jasno definiranu ulogu i kad svi zajedno čine skladnu cjelinu. Karakter, s druge strane, proizlazi iz promišljenog spoja detalja, materijala i predmeta koji prostoru daju osobnost i autentičnost.
Kod oblikovanja interijera uvijek krećemo od kvalitetne baze odnosno od jasno postavljenog koncepta koji definira ton prostora, bilo da se radi o suvremenom minimalizmu, eklektičnoj igri stilova ili nešto klasičnijem pristupu. Nakon toga slijedi pažljivo slojevito dodavanje elemenata, od većih komada poput namještaja, pa sve do sitnih detalja poput tekstila, dekoracija, umjetnina ili rasvjete. Upravo ti detalji imaju ključnu ulogu jer stvaraju emociju, čine prostor živim i odražavaju individualnost klijenta.
Svi smo mi dosta pod utjecajem svega što vidimo. Vidimo neki novi komad namještaja, stil uređenja, boje, pa to i poželimo. Kako izbjeći tu zamku trendova?
Svi smo danas, više nego ikad, izloženi utjecaju trendova, velikim dijelom zahvaljujući društvenim mrežama poput Pinteresta i Instagrama, čiji algoritmi kontinuirano predlažu sadržaj koji je sličan onome što smo već pogledali ili pretraživali. Upravo zbog toga lako možemo upasti u zamku da želimo sve što nam je ponuđeno, od novih komada namještaja do određenih boja ili stilova uređenja.
Kako bismo izbjegli ovu zamku, uvijek ističemo važnost dizajniranja interijera prema osobnosti i životnom stilu klijenta, oslanjajući se na bezvremenske principe dizajna poput kvalitetnih materijala, jednostavnih linija i funkcionalnih rješenja. Upravo takva kvalitetna baza omogućuje fleksibilnost, tako da manje detalje ili dekoracije možemo mijenjati prema raspoloženju, bez velikih zahvata.
Postoje li dosadni prostori i što s njima učiniti kad vam takvi dođu na red?
Za nas ne postoje dosadni prostori. Smatramo da svaki prostor posjeduje svoj specifičan duh, potencijal i jedinstven arhitektonski identitet koji tek treba biti otkriven. Arhitektura i oblikovanje prostora daju nam niz alata pomoću kojih i naizgled obične ili monotone prostore možemo transformirati u ambijente koji žive, nadahnjuju i komuniciraju s onima koji u njima borave.
Prilikom oblikovanja interijera uvijek najprije analiziramo arhitektonske kvalitete samog prostora, njegovu strukturu, proporcije, količinu svjetlosti, način kako se prostor povezuje s okolinom te njegove prednosti i ograničenja. Nakon toga pristupamo kreativnoj interpretaciji. Promišljeno koristimo arhitektonske elemente, igramo se volumenima, površinama, teksturama i svjetlošću kako bismo naglasili ili stvorili novu dinamiku u prostoru.
Koliko su često klijenti realni s očekivanjima i što radite kad morate pomiriti „nerealna očekivanja“?
Klijenti nam često dolaze s određenim željama i vizijama, što je potpuno prirodno i dio je kreativnog procesa. No, istina je da očekivanja klijenata nisu uvijek u potpunosti realna bilo zbog ograničenja samog prostora, budžeta ili praktičnih mogućnosti izvedbe. Naš zadatak tada je jasno, otvoreno i iskreno komunicirati s klijentima te ih kroz stručnu argumentaciju i realističan pristup voditi prema najboljim mogućim rješenjima.
Kada naiđemo na „nerealna očekivanja“, najprije se trudimo klijentu detaljno objasniti zašto određena ideja ili želja možda nije izvediva u zadanom kontekstu ili budžetu. Naš pristup uvijek je usmjeren na edukaciju klijenata i pružanje konkretnih alternativa. Važno nam je da klijent razumije cijeli proces oblikovanja interijera od početne ideje preko realnih mogućnosti izvedbe pa sve do konačne realizacije projekta.
Često baš u ovakvim situacijama dolazi do najzanimljivijih kreativnih rješenja. Ograničenja koja se na prvi pogled mogu činiti kao prepreka, često se pokažu kao prilika za inovativan dizajn i originalne pristupe.
Biste li za vaše projekte rekli da su luksuzni odnosno kako vi definirate luksuz?
Naše projekte ne volimo definirati kroz riječ „luksuz“ jer smatramo da taj pojam previše i često koristi te nosi konotacije ekstravagancije, raskoši ili nečega što je prvenstveno namijenjeno pokazivanju prema van. Umjesto toga, u našem radu preferiramo koncept tihog luksuza, pristup koji se temelji na diskretnoj eleganciji, promišljenosti, profinjenosti i dugoročnoj vrijednosti.
Tihi luksuz za nas nije glasno isticanje materijalne vrijednosti prostora, već pažljivo biranje kvalitetnih materijala, precizna izvedba detalja, promišljena funkcionalnost te korištenje dizajnerskog namještaja koji prostoru daje autentičnost i poseban karakter.
Smatramo da se pravi luksuz nalazi u stvaranju prostora koji je trajno relevantan i koji uspješno odolijeva prolaznosti trendova. Naša želja je dizajnirati interijere koji reflektiraju osobnost i identitet naših klijenata, pritom uvijek ostajući profinjeni, nenametljivi i decentni u svom izražaju.
Što možemo još očekivati iz vašeg studija?
U budućnosti od Wizia studija možete očekivati puno lijepih novosti, osim brojnih novih projekata koji su trenutno u pripremi i najavi, posebno se veselimo razvoju našeg novog prostora u Osijeku, koji osim našeg kreativnog ureda uključuje i mini showroom. Za Osijek je to nešto sasvim novo. Mjesto gdje klijenti na jednom mjestu mogu pronaći sve za kompletno opremanje interijera, od odabira tkanina, podnih obloga, dizajnerskog namještaja i rasvjete, do dekoracija i boja za zidove.
Posebno smo ponosni na suradnje koje smo ostvarili s nama dragim ljudima kao što su Soba, Layba, Stilker, Dizajn pod i Consortium, a čiji su proizvodi sada dostupni kroz naš showroom. Na taj način našim klijentima pružamo jedinstvenu priliku da uživo istraže i dožive pažljivo odabrane materijale i komade namještaja koje i sami koristimo u našim projektima.
Uz ovaj iskorak, u budućnosti planiramo uvesti i edukacije, radionice i predavanja iz područja arhitekture i dizajna, jer smatramo da je važno širiti svijest, razumijevanje i znanje o prostoru u kojem svakodnevno živimo. Želimo pružiti priliku svim zainteresiranima da nauče nešto novo, razviju kreativnost ili jednostavno prodube svoj interes za dizajn.
Wizia će tako nastaviti rasti, razvijati se i širiti svoj kreativni pristup oblikovanju interijera uz jasnu viziju, nove suradnje i edukacije kojima želimo pozitivno utjecati na zajednicu i dizajnersku scenu u našem gradu i šire.
Za kraj, tko je vaš social media manager, tko dizajnira content za Instagram?
Iza naše nove vizije na društvenim mrežama i šire stoji Marko Ivaniš, a teško ga je svesti samo na titulu social media managera. Marko je puno više od osobe koja kreira sadržaj za Instagram. On je prijatelj, suradnik, savjetnik i netko tko je postao neizostavan dio našeg tima.
Sa sobom je donio veliko iskustvo i niz uspješno realiziranih projekata, ali i nešto što se ne može izmjeriti – novu energiju, jasnoću i drukčiju perspektivu. Osim što oblikuje naš vizualni i komunikacijski smjer, Marko nas savjetuje u svemu, od odnosa s medijima, strategije na društvenim mrežama, pa sve do unutarnjih procesa u studiju.
Kliknuli smo s njim od prvog dana jer u svom poslu radi upravo ono što mi radimo u našem – drugačije, promišljeno i s karakterom. Ima jasan identitet, snažan osobni stil i pristup koji ne slijedi pravila, već ih gradi iznutra prema van.Najvažnije od svega, Marko nas je ohrabrio da se pokažemo onakvi kakvi zaista jesmo. Njegova prisutnost unijela je svježinu, ali i stabilnost, a suradnja se odvija prirodno, s puno međusobnog povjerenja i podrške.